Program Sensoryczna Akademia Mądrego Dziecka

Poznawanie świata za pomocą zmysłów to fascynująca przygoda. Dziecko, które dotyka, smakuje, wącha, ogląda czy nasłuchuje, doświadcza bodźców, które pomagają mu w zdobywaniu wiedzy o otaczającej rzeczywistości, a tym samym są sprzymierzeńcem w jego rozwoju…

Codzienność przedszkolna jest doskonałym czasem do eksperymentowania, doświadczania i poznawania świata wszystkimi zmysłami. Wykorzystując naturalną ciekawość dziecka oraz potrzebę zabawy stwarzamy dziecku optymalne warunki by nie tylko mogło się prawidłowo rozwijać, ale również poznawać świat w fascynujący sposób.  We wrześniu  w Żabkach był realizowany Program Sensoryczna Akademia Mądrego Dziecka, którego celem było rozwijanie ciekawości świata i pasji do edukacji poprzez doświadczenia sensoryczne wśród przedszkolaków oraz dbanie o rozwój motoryki małej. Starszaki realizowały następujące wyzwania:

1.Wyzwanie ,,Smak czy węch?

Rozmawialiśmy w formie burzy mózgów: Do czego potrzebny jest smak a do czego węch? Następnie bawiliśmy się w zabawę ruchową pt. ,,Sałatka warzywna”, później przedszkolaki uczestniczyły w zabawie poznawanie warzyw i owoców za pomocą narządu smaku i węchu.

2.Wyzwanie ,,Dzień pełen zapachów”.

W tym dniu przedszkolaki wypowiadały się na temat różnych zapachów jakie już poznały. Następnie pracowały w zespołach, gdzie wybierały różne rośliny, produkty, przetwory i określały ich zapach.

3.Wyzwanie ,,Pachnący obraz”.

Wszystkie przedszkolaki samodzielnie tworzyły swój pachnący obraz , wybierając przeróżne roślinki, kwiaty, listki, trawy , goździki itp. Powstały naprawdę wspaniałe ,,Pachnące obrazy”, które wzbogaciły wnętrza Biblioteki Pedagogicznej w Oświęcimiu

4.Wyzwanie ,,Fiolki pełne zapachów”.

 Podczas zabawy przy tym wezwaniu, przedszkolaki również w zespołach tworzyły swój własny zapach. Powstały zapachy przy użyciu kwiatów hortensji, floksów, lawendy oraz płatków róży. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że najpiękniejsze perfumy powstały z kwiatów hortensji.

5.Wyzwanie ,,Kolorowy zawrót głowy”.

Natomiast najwspanialsza zabawa była podczas targania kolorowej bibuły i umieszczania jej w słoikach a następne  zalewanie ciepłą wodą i wysypywanie do nich ryżu, który powstał naprawdę w pięknych kolorach. Myślę, że moje przedszkolaki wykorzystają go do stworzenia przepięknych prac plastycznych, które znajdą miejsce w naszej galerii w przedszkolu.

Na zakończenie udziału w Programie Sensorycznej Akademii Mądrego Dziecka przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Ponadto Nasze Przedszkole znalazło się w gronie 10 zwycięskich szkół!!

 

 

GALERIA