Podsumowanie Projektu "Technikoludek"

W ciągu całego roku szkolnego 2020/2021 maluszki wzięły aktywny udział w I edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Technikoludek, czyli Przedszkolak w świecie technologii". Serdecznie zapraszam do zapoznania się ze zrealizowanym przez Słoneczka projektem...

We wrześniu 2020r. nasze maluszki stworzyły kącika technologicznego z elementami do działań matematycznych, logicznych. Zebraliśmy stare plastikowe aparaty, telefony, zabawkowe kasy fiskalnych. Oddział Słoneczek wykonał kliszę ze zdjęciami dzieci. Przedszkolaki mogły przez cały miesiąc wrzesień korzystać z nowopowstałego kącika technologicznego, bawić się według własnego pomysłu. Rozwijaliśmy wszystkie kompetencje. 

W miesiącu październiku dzieci z pomocą zaangażowanych rodziców i z pomocą nauczyciela stworzyły grę dywanową edukacyjną przypominającą świat komputerowy. Maluszki dowiedziały się czym jest sieć internetowa,  jak szybko sieć przesyła wiadomość od laptopa do laptopa, czym są sieciaki i co można zrobić za pomocą komputera i internetu. Dzieci zamieniły się również w pionki Robociki-Neciki i zagrały w grę dywanową "Kolory" rozwijając kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo techniczne.

W miesiącu listopadzie 2020r. zrealizowaliśmy dowolne działanie wg. pomysłu nauczyciela zw. z technologią. Wzięliśmy udział w wewnątrzprzedszkolnym konkursie recytatorskim pt. „Ulubione wierszyki”.  W oddziale „Słoneczek”  zadbano o piękny i nastrojowy wystrój sali przedszkolnej. Nasi przedszkolacy wykazali się ogromnym talentem recytatorskim. Dzieci śmiało, zupełnie bez tremy, recytowały dziecięce utwory- ulubione wierszyki o różnej tematyce. Recytowane przez dzieci wiersze nagrane zostały kamerą         i udostępnione na przedszkolnej stronie internetowej. Każdy przedszkolak otrzymał  od pani  i swoich kolegów gromkie brawa, dyplom oraz upominek od koordynatora konkursu (nauczyciela oddziału II). Rozwijaliśmy kompetencje informatyczne i porozumiewanie się w języku ojczystym, ekspresję kulturalną oraz kompetencje naukowo – techniczną. 

W miesiącu grudniu 2020r. najpierw obejrzeliśmy wybraną piosenkę w Internecie na temat świąt a następnie nauczyliśmy się jej na pamięć. Nagraliśmy piosenkę w wykonaniu dzieci z oddziału I korzystając z programu Filmigo, udostępniliśmy jej nagranie dzieciom i rodzicom na stronie internetowej przedszkola. W ten sposób zrealizowaliśmy dowolne działanie nauczyciela wg. własnego pomysłu kształtując przy tym kompetencje społeczne, obywatelskie.

W miesiącu styczniu 2021r. stworzyliśmy pracę plastyczno - techniczną mikrofon. Przeprowadziliśmy krótką pogadankę na temat mikrofonu i wykorzystania go w życiu codziennym. Biorąc udział w kolejnym zadaniu do wykonania o nazwie "Mały kreator" rozwijaliśmy świadomość i ekspresję kulturalną.

Z miesiąca lutego 2021r. na miesiąc kwiecień 2021r. została przeniesiona pogadanka na temat technologii, portali internetowych oraz bezpiecznego korzystania z Internetu, telefonu.  Ćwiczyliśmy posługiwanie się telefonem w ramach praktycznych ćwiczeń wyboru nr. alarmowego na zabawkowym telefonie kształtując kompetencje naukowo-techniczne.

W miesiącu marcu 2021r. Maluchy poznały technologię poprzez zabawy z dyktafonem. Urządzenie zostało omówione oraz nagrana została dowolna piosenka i słowa na dyktafon kształtując kompetencje naukowo techniczne. 

W miesiącu kwietniu 2021r. zorganizowana została cyfro-uroczystość w przedszkolu wg. własnego pomysłu z wykorzystaniem elementów technologii cyfrowej. Zorganizowanie uroczystości dot. DNIA ZIEMI, oraz nagranie piosenki śpiewanej przez maluszki pt. Sortowanie śmieci (muz. i sł. M. Tomaszewska).

W miesiącu maju 2021r. każdy z maluszków wcielił się w rolę małego fotografa i przy współpracy z rodzicami dzieci aparatem fotografowały przyrodę. Zdjęcia posłały swojej pani, która zorganizowała wystawę w sali Słoneczek. Rozwijaliśmy inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresję kulturalną.

W miesiącu czerwcu 2021r. zorganizowaliśmy dzień Karaoke – dzieci prezentowały swoje talentów muzyczne przy użyciu mikrofonu. Rozwijaliśmy inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresję kulturalną.

 

Tagi