Małopolski Tele-Anioł

Małopolski Tele-Anioł to program zdalnej opieki nad chorymi, którzy nie są w stanie samodzielnie się sobą zaopiekować. Takie osoby otrzymają opaskę życia – lekkie, łatwe w obsłudze urządzenie, czuwające nad zdrowiem właściciela. Wójt Albert Bartosz podpisał list intencyjny w tej sprawie, co ułatwi udział w programie mieszkańcom naszej gminy.

Małopolski Tele-Anioł został opracowany głównie z myślą o najstarszych i ciężko chorych seniorach, którzy mieszkają samotnie i nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziny. Z jego pomocy będą też mogli skorzystać niepełnosprawni czy np. osoby, które przeszły zawał i istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia kolejnego.

 

Chorzy dostaną specjalną opaskę, na której jest czerwony przycisk SOS. Wystarczy przytrzymać go przez trzy sekundy, a urządzenie automatycznie połączy się pracownikiem teleopieki. Opaska jest wyposażona w wiele innych, niezwykle użytecznych funkcji, jak lokalizator GPS, czujniki mierzące tętno oraz wykrywające niebezpieczne upadki. Jeśli przyrząd zarejestruje groźne zdarzenie, np. nagły skok ciśnienia, zaalarmuje opiekuna w telecentrum, a ten będzie mógł natychmiast zareagować.

 

Z opieki Tele-Anioła mogą oczywiście skorzystać mieszkańcy naszej gminy. Żeby to zrobić, trzeba złożyć specjalny wniosek. Można to zrobić  m.in. w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Krakowie przy ul. Racławickiej 56. Szczegółowe informacje, jak skorzystać z programu są dostępnie na stronie internetowej: www.malopolska.pl/teleaniol/rekrutacja.

 

6 czerwca wójt Albert Bartosz podpisał list intencyjny dzięki czemu "Małopolski Tele-Anioł" rozwinie skrzydła również nad mieszkańcami gminy Oświęcim.