Kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu.
Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy i niepowtarzalny. Jest to czas, na który czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. W przedszkolach to również wyjątkowy okres, okres intensywnych przygotowań do świąt, w trakcie którego nauczycielki na różne sposoby przekazują dzieciom bożonarodzeniowe tradycje i obyczaje.
Kultywowanie w przedszkolu tradycji spełnia ważną rolę w wychowaniu młodego pokolenia. Święta i związane z nimi zwyczaje i obyczaje „są źródłem radości, wzruszeń, niezwykłych przeżyć, świadectwem łączących nas więzi i naszej odrębności, świadectwem więzów rodzinnych i więzi między pokoleniami, są świadectwem naszego przywiązania do swojej historii i tradycji" (B. Ogrodowska, Krągły rok, Warszawa 1997, s. 5).
Dla dzieci Boże Narodzenie jest ogromnym przeżyciem, choć nie zawsze do końca zrozumiałym. Dziecko jeszcze nie wie, co to Boże Narodzenie i dlaczego właśnie wtedy siadamy przy stole wigilijnym i łamiemy się opłatkiem. Dlatego przedszkole i nauczyciele w nim pracujący starają się przybliżyć tematykę świąt, przekazać obyczaje najmłodszemu pokoleniu i zaszczepić przywiązanie do tradycji przodków.
Wigilia w świadomości naszych dziadków była świętem radości, pojednania, życzliwości. Dzieci starały się zachowywać jak najgrzeczniej, bowiem postępowanie w tym dniu rzutowało na cały rok. Należało także uregulować długi, oraz bez wyraźnej potrzeby nie odwiedzało się w tym czasie nikogo. Tego dnia tylko dzieci i chorzy otrzymali skromne śniadanie, pozostali byli zobowiązani do ścisłego postu. Stół świąteczny nakrywany był białym, lnianym obrusem, na środku stawiano talerz z opłatkiem, a pod obrusem rozściełano sianko. Dla podróżnika, żebraka, wroga czy przyjaciela zawsze zostawiano puste miejsce przy stole. Do charakterystycznych potraw należały: smażone ryby, śledzie w oleju, gotowany barszcz czerwony z grzybami, kompot z suszonych jabłek lub gruszek. Potrawy spożywano wolno i w skupieniu mimo całodobowego postu. Modlitwa była nieodłącznym elementem kolacji wigilijnej. Dzieci wyglądały pierwszej gwiazdki. Po kolacji śpiewano kolędy.
Spędzanie świąt z całą rodziną jest niezwykle potrzebne w rozwoju społecznym małych dzieci. Odkrywają, że są kochane przez mamę, tatę, dziadków i rodzeństwo, uświadamiają sobie, że mają dużą, kochającą rodzinę, co przyczynia się do osiągnięcia równowagi emocjonalnej. Święta to wspaniała okazja do przekazania dzieciom bożonarodzeniowej tradycji i chyba najbardziej rodzinny okres w roku, a dla wielu dorosłych to czas wspomnienia przeżywanych w dzieciństwie świąt które mają przez całe życie niezapomniany smak i koloryt.
W naszym przedszkolu czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia rozpoczynamy od ozdabiania przedszkola. Dzieci wraz z nauczycielkami dekorują przedszkole świątecznymi dekoracjami, ubierają choinkę w bombki, łańcuchy i światełka oraz własnoręcznie wykonane ozdoby. Przedszkolaki wykonują świąteczne upominki dla rodziców, kartki świąteczne dla przyjaciół przedszkola. Biorą udział w konkursach plastycznych, konkursie kolęd i pastorałek.
Choinka, prezenty, Mikołaj to główne motywy grudniowych prac plastycznych. Młodsze dzieci wykonują łańcuchy z pasków papieru, aniołki, ozdabiają bombki, starsze natomiast wykonują trudniejsze ozdoby, wymagające większej sprawności manualnej. Święta w przedszkolu to jednak nie tylko prace plastyczne. Przedszkolaki biorą udział w spotkaniu ze Świętym Mikołajem, w trakcie którego bawią się wesoło przy muzyce z przybyłym gościem, śpiewają piosenki, recytują wiersze, biorą udział w konkursach, czy oglądają przedstawienia teatralne o tematyce świątecznej. Mikołaj natomiast opowiada dzieciom o swojej krainie i obdziela je podarunkami.
Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia dzieci uczą się śpiewać tradycyjne kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce zimowo - świątecznej, recytują wiersze oraz przygotowują się do Jasełek i uroczystości choinkowej, które są od wielu lat wpisywane do kalendarza uroczystości organizowanych w naszym przedszkolu.
W okresie przedświątecznym organizujemy także spotkania z gośćmi: przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich i zespołu „Rajskowianki”, uczniami ze Szkoły Podstawowej w Rajsku oraz z panią Basią z Biblioteki Gminnej. W trakcie przygotowań do świąt nasze przedszkole zawsze pamięta o osobach potrzebujących, dla których zawsze organizujemy świąteczne akcje i zbiórki takie jak: „I ty możesz zostać świętym Mikołajem”, „Góra grosza”, „Świąteczna paczka”, " Poduszka dla Maluszka", Zaczytani”. Nasze działania wspierają bardzo mocno rodzice przedszkolaków, za co serdecznie dziekujemy.
|