W świecie książek i wynalazków

Nasze Przedszkolaki poznawały temat: „ W Świecie książek i wynalazków”.To był tydzień wielu zabaw, ciekawych doświadczeń, inspiracji i...

Nasze Przedszkolaki od 11 maja do 15 maja poznawały temat: „ W Świecie książek i wynalazków”. Słoneczka poznały środki transportu i urządzenia techniczne oraz  jak one zmieniały się pod wpływem lat. Oglądały bajkę edukacyjną pt. „ Jak powstaje książka” oraz rysowały ulubioną postać z bajki. Rozwiązywały zagadki słowne na temat urządzeń technicznych. Poznały  zasady działania komputera i telefonu – wysyłając sms do babci, ponadto dowiedziały się o różnych źródłach prądu. Wysłuchały wiersza o „Robotku” oraz wykonywały telefony i pralki  do zabawy. Natomiast Kaczuszki oglądały film edukacyjny o powstaniu książki, poznały różne zawody, które wiążą się z tworzeniem bajki oraz układały historyjkę obrazkową o Czerwonym Kapturku. Wykonywały ćwiczenia gimnastyczne z książką oraz ruchem naśladowały treść wiersza pt. „ Książeczka”. Opisywały, porównywały książki, które posiadają w domu, dopasowywały przedmioty do postaci z bajek, wykonały pracę plastyczną Moja Okładka. Zgadywały tytuły bajek na podstawie ilustracji, wykonały zakładkę do książki - Kurkę, ćwiczyły spostrzegawczość i liczenie na zajęciach matematycznych oraz wielkość figur geometrycznych.  Ćwiczyły do muzyki z Lulisią, śpiewały piosenkę o łące oraz oglądały bajkę Trefliki o książce. Najstarsza grupa – Żabki oglądały film edukacyjny pt. „ Jak powstaje książka”, prezentację multimedialną „Zasady korzystania z książek” oraz wirtualną wycieczkę po bibliotece – „ Czy to Biblioteka”, „Przedszkolaki w Bibliotece”. Ponadto oglądały filmy: „ Zgadnij kolor postaci z kreskówek”, „ Rodzina Treflików – Warto czytać”, „Kopciuszek i inne bajki po polsku”. Wysłuchały wiersza Tadeusza Kubiaka         „ Kup mi mamo książeczkę”, Olgi Adamowicz „Smutna książeczka” , bajkę Bolesława Zagadły „ Złoty arbuz”. Uczestniczyły w zabawach ruchowych i muzycznych do piosenek „ Kolorowa książka”, „ Bajeczki”, „ Pociąg do książki”. Ponadto rozwiązywały bajkowe zagadki, układały puzzle, bajkowe memory oraz zabawy na skojarzenia „Jaka to bajka”, „ Zmienione tytuły”, „Tajemnicza droga” oraz rozwiązywały zadania matematyczne na dodawanie i odejmowanie. Starszaki wykonywały także ciekawe  eksperymenty jak: Malowanie kolorową pianą, Deszczowa chmura, Wędrująca woda oraz Strzelająca butelka. Wykonywały różnorodne zakładki do książek oraz tworzyły przepyszne przekąski jak: Arbuzowy pociąg, Gumisiowe lody na patyku. Natomiast na koniec tygodnia uczestniczyły w „ Bajkowym teleturnieju” otrzymując medal Super Znawcy Bajek To był tydzień wielu wrażeń i ciekawych inspiracji!!