Skąd się bierze śnieg?

Przedszkolaki badają śnieg...

W styczniu odbyły się w zajęcia badawcze nt. "Skąd się bierze śnieg?".

 

„Kolorowe szybki” to tytuł zabaw badawczych przeprowadzonych w grupie „Słoneczek”. Dzieci eksperymentowały ze śniegiem, nabierając go z miski plastikowymi łyżeczkami do przeźroczystych pojemników, mieszając i obserwując jak się zachowuje. Następnie do plastikowych kubeczków „Słoneczka” wkraplały farbę, dokładały śnieg i dolewały wody – mieszając zawartość.  Dzieci z obserwacji wyciągały wnioski: śnieg zmienia się w wodę a farba zabarwia ją. W dalszej części pojemniczki oraz kubeczki zostały ustawione na zewnętrznym parapecie okiennym. Dzieci oczekiwały na wynik – przeźroczyste oraz  „kolorowe lodowe szybki”.

 

W grupie "Kaczuszek" dzieci rozpoczęły zajęcia piosenkami o zimie, a następnie rozwiązywały zagadki o śniegu i zimie, kolejno oglądały i badały śnieg, zwracając uwagę m.in. na jego kolor i temperaturę. Porównywały ze sobą śnieg sztuczny i prawdziwy. Wykonały snieżne lampiony oraz doświadczenia takie jak "Czy śnieg jest czysty?", "Góra lodowa" oraz "Śnieżna burza w butelce". Na koniec zajęć oglądały śnieg przez mikroskop podziwiając piękne kryształki oraz wspólnie w sali zbudowały bałwana z prawdziwego śniegu. 

 

W grupie "Żabek" dzieci na początku zajęć dotykały śnieg określały -  skąd się bierze?, jakie ma właściwości?, co można z niego zrobić? Następnie tworzyły swoje śniegowe kule, które zostały umieszczone w słoiku. Potem dzieci zabarwiły śnieg różnymi kolorami farb i wymieszały go zostawiając do rozpuszczenia. Bawiły się także lodowymi kostkami i zmrożonym śniegiem oraz chciały sprawdzić jak szybko rozpuści się góra śniegowa - czy umieszczona w zimnej czy gorącej wodzie. Na koniec dzieci zaobserwowały że śniegowe kule pozostawione w słoiku rozpuściły się, ale woda jest bardzo brudna. Dzieci stwierdziły, że wszystkie zanieczyszczenia osiadają na śniegu i jest on brudny.

 

To był bardzo ciekawy i pełen wrażeń dzień!!!!!!

 

„Projekt jest laureatem konkursu grantowego Po stronie natury. Grant ufundowała firma Żywiec Zdrój S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Więcej na temat Konkursu: www.postronienatury.pl”.

 

GALERIA