Uroczystość z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi Państwowej.

30 kwietnia grupa „Żabek” wraz z wychowawczynią i panią Dyrektor brały udział w uroczystości z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi Państwowej, która odbyła się w Gminnym Gimnazjum nr 1 w Rajsku...

 

30 kwietnia w Gimnazjum Gminnym nr 1 w Rajsku zorganizowano gminne obchody 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi Państwowej. Podczas uroczystej akademii minutą ciszy oddano hołd zmarłemu 24 kwietnia br. prof. Władysławowi Bartoszewskiemu, Honorowemu Obywatelowi Gminy Oświęcim.

 

W murach rajskiego gimnazjum licznie przybyłych gości na czele z wójtem Albertem Bartoszem i przewodniczącym rady gminy Piotrem Śreniawskim powitała dyrektor OKSiR-u Jadwiga Szczerbowska. Na wstępie wspomniała o trudnej sytuacji politycznej I Rzeczpospolitej tuż przed uchwaleniem ustawy zasadniczej, co ostatecznie nastąpiło 3 maja 1791 r.

 

– Konstytucja 3 Maja pozostała w świadomości Polaków jako kolejny dowód na to, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Pamiętamy dziś o tym, składamy hołd i naszą wdzięczność tym, którzy 224 lata temu z takim bohaterstwem i poświęceniem, z nadzieją i zapałem walczyli o życie i kształt naszej Ojczyzny, również dla nas – powiedziała Jadwiga Szczerbowska.

 

O znaczeniu konstytucji trzeciomajowej dla ówczesnych mieszkańców Rzeczpospolitej, jak również dla kolejnych pokoleń Polaków, którym przyszło żyć i pracować pod zaborami mówił wójt Albert Bartosz. Swoje słowa skierował przede wszystkim do uczniów, prosił ich, by czuli autentyczną dumę z bycia Polakami.

 

O zmarłym 24 kwietnia br. prof. Władysławie Bartoszewskim wspomniała Barbara Gasidło, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grojcu. – Był to niezwykły, pełen niezliczonych talentów człowiek, rzecznik pojednania z Niemcami i dialogu z Żydami. Wielki autorytet moralny, który na każdym kroku udowadniał, że mimo przeszkód, warto pozostać przyzwoitym człowiekiem – podkreśliła Barbara Gasidło.

 

W części artystycznej, nawiązującej do wydarzeń sprzed 224 lat, wystąpili wspólnie uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Rajsku. Program przygotowali nauczyciele Małgorzata Rolewska i Robert Rydzoń.

 

Po zakończeniu akademii delegacje udały się w stronę pomnika upamiętniającego Bój pod Rajskim w 1939 r. Na miejscu oddano hołd obrońcom Ojczyzny i złożono wiązanki kwiatów.

 

 

 

 

 

 

Tagi

GALERIA