Zajęcia, inspirowane propozycjami organizatora konkursu, wprowadzały dzieci w świat Rodziny Pszczół i przybliżały temat znaczenia pszczół dla człowieka i naturalnego środowiska...
AKADEMIA PSZCZÓŁ
W naszym przedszkolu podejmujemy wiele działań mających na celu zapoznawanie dzieci ze światem przyrody i kształtowanie postaw związanych z ochroną naturalnego środowiska. W 2013r. włączyliśmy się do akcji „ Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Zajęcia inspirowane scenariuszami bardzo spodobały się dzieciom i nauczycielom. Postanowiliśmy kontynuować działania związane z poznawaniem Rodziny Pszczołowatych przystępując do KONKURSU pod nazwą "Akademie Przyjaciół Pszczół ". Cały marzec pracowaliśmy metodą projektu „ Z Mają i Guciem poznajemy pszczoły”. W salach zorganizowaliśmy Akademie Pszczół: dzieci gromadziły pomoce: obrazki, książki i encyklopedie przyrodnicze, historyjki, maskotki pszczół, wiersze i piosenki o pszczołach.
Zajęcia, inspirowane propozycjami organizatora konkursu, wprowadzały dzieci w świat Rodziny Pszczół i przybliżały temat znaczenia pszczół dla człowieka i naturalnego środowiska.
Dzieci, z pomocą pacynek- Mai i Gucia założyły i prowadziły w kącikach przyrody hodowlę roślin, konstruowały gry- ściganki „Razem z pszczółkami chronimy przyrodę”, wykonywały pszczółki z rolek po papierze toaletowym i butelek plastikowych oraz techniką origami półpłaskiego koła, robiły ule z pudełek oraz plastry miody z trapezów, malowały portrety pszczołowatych. Dzieci zapoznały się z historyjką „Jak powstaje miód” i powiedzeniem „Pracowity jak pszczółka”, tworzyły opowiadania o pszczołach.
Przedszkolacy poznali utwory jak np.: C. Lewandowskiej „ Wielkie prace małej pszczółki”, M. Abraszewskiej „ Bajka o odważnej pszczole”, wiele wierszy i piosenek. „Pszczółki” towarzyszyły dzieciom podczas zabaw rytmiczno-ruchowych, ćwiczeń graficznych, spacerów oraz zorganizowanych małych uroczystości: Dzień Słońca z kolorem żółtym / dzieci poprzebierane - bal pszczółek/, Korowód Zielonych z okazji powitania wiosny /dzieci rozdawały przechodniom ulotki „Chrońmy pszczoły”/, Quiz międzyoddziałowy- dzielenie się zdobytą wiedzą na temat życia pszczół.
Ciekawą formą pracy były spotkania z gośćmi: z sołtysem wsi, z pszczelarzem, z bibliotekarką – dzieci oglądały strój pszczelarza, obserwowały wnętrze ula, kosztowały miód i poznawały jego właściwości lecznicze, dowiedziały się co można zrobić z wosku pszczelego.
Nasze dzieci wiedzą, że trzeba chronić pszczoły.
|