JUBILEUSZ 50-LECIA naszego przedszkola

Jubileusz 50-lecia Przedszkola Samorządowego w Rajsku

Dnia 24 października Przedszkole Samorządowe w Rajsku świętowało jubileusz 50-lecia placówki. Od godz. 9.30 uczestnicy uroczystości zwiedzali przedszkole, które na okoliczność „urodzin” przybrało odświętny wystrój.  Obchody jubileuszu odbyły się w sali OSP. Dyrektor Przedszkola Barbara Toczek powitała serdecznie zaproszonych gości: władze samorządowe, kościelne, przedstawicieli Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Komitetu Organizacyjnego powstającego przedszkola, Komitetów Rodzicielskich i Rad Rodziców, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych, emerytowanych nauczycieli i pracowników przedszkola, przedstawicieli lokalnych organizacji Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, Bractwa Barbórkowego św. Barbary, przedstawicieli Wioski Dziecięcej, przyjaciół i sympatyków przedszkola, absolwentów, rodziców oraz dzieci.

Po prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię powstania przedszkola i nasze codzienne życie, odbyła się część artystyczna w wykonaniu dzieci. Pięknie na scenie, w żółtych ubrankach, zaprezentowały się najmłodsze dzieci w piosence oddziałowej pt. „Słoneczko” i tanecznym pląsie „Rośnie trawka”. 5 latki z oddziału II „Kaczuszki” - opowiedziały śpiewająco o przedszkolnej pracy i zabawie oraz o tym, jak  to fajnie uczyć się w przedszkolu  liczenia, czytania i „pieczenia” ciasta miłości. Najstarsze przedszkolaki  z oddziału „ Żabek” zaprezentowały  umiejętności taneczne w polce, w tańcu  „Maryneczka" i gorącej „Sambie". Na zakończenie na scenie pojawili się wszyscy pracownicy przedszkola, którzy wspólnie z dziećmi zaśpiewali piosenkę finałową „Bo nasze Przedszkole to jedna rodzinka, mały czy duży, chłopak czy dziewczynka” . W tym momencie scena ozdobiła się lśniącymi bańkami  mydlanymi, które delikatnie poruszały się w rytm muzyki.

Goście byli zachwyceni profesjonalizmem małych artystów. Nagrodzili występy dzieci gromkimi brawami.

Po części artystycznej głos zabrała Pani Małgorzata Grzywa- Wójt Gminy Oświęcim- przekazując Dyrekcji Przedszkola, Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi, Dzieciom, Rodzicom i Absolwentom  życzenia i gratulacje: „ …. Życzę, aby ta piękna rocznica powstania placówki oświatowej, tak ważnej dla lokalnej społeczności, stała się inspiracją do podejmowania ciekawych inicjatyw i realizacji wartościowych pomysłów….”.  Pani Wójt obdarowała dzieci zabawkami i słodyczami.

Pani wizytator Adrianna  Byrska w imieniu Małopolskiego Kuratora Oświaty przekazała  na ręce Pani Dyrektor wyrazy uznania dla wszystkich pracowników przedszkola oraz osób zaangażowanych w jego funkcjonowanie, przedszkolakom życzyła: „… by lata spędzone w przedszkolu były dla nich radosnym okresem, a codzienne poznawanie świata stanowiło pasjonującą przygodę”.

Głos zabrała Pani Barbara Graca z Gminnej Biblioteki Publicznej przekazując dzieciom książeczki i wierszowane, słodkie życzenia dla całej społeczności przedszkola: „ … Życzę więc wszystkim, by mimo słodkości Wasze przedszkole zostało w całości. Przez długich następnych 50 lat, bo bez Was smutny byłby świat”.

Następnie życzenia i gratulacje składali inni goście. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem uroczy­stości i winszowali dalszych sukcesów . Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat pracy naszej placówki i osiągnięć naszych wychowanków.

Po życzeniach przyszedł czas na degustację pysznych ciast urodzinowych  i sałatek przygotowanych przez rodziców i pracowników przedszkola, swobodne rozmowy, oglądanie archiwalnych zdjęć z życia przedszkola, odwiedzenie galerii malarskiej z pracami konkursu plastycznego  „Nasze Przedszkole" oraz pozostawienie śladu w Księdze Pamiątkowej. Wiele wspomnień ożyło podczas przeglądania pożółkłych już kart kronik przedszkolnych, zdjęć z lat młodości i aktywności zawodowej będących na emeryturze pracowników. Obecna na uroczystości pierwsza Dyrektor Przedszkola Pani Zofia Kromka wspominała pierwsze lata funkcjonowania placówki.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Barbara Toczek podziękowała wszystkim za przybycie, a dzieci obdarowały gości pięknymi kwiatami wykonanymi techniką bibułkarstwa.

Jubileusz 50- lecia działalności był niezwykłym wydarzeniem w życiu Przedszkola, niczym podróż sentymentalna po historii, która pozostanie w naszych wspomnieniach i sercach na zawsze.

Wszystkim zaproszonym gościom z całego serca dziękuję za uświetnienie swą obecnością jubileuszu 50-lecia Przedszkola Samorządowego w Rajsku, za życzenia, kwiaty i upominki dla dzieci.

Serdeczne podziękowanie składam wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przygotowanie uroczystości: Sołtysowi Rajska Maciejowi Majerskiemu, KGW w Rajsku i Pani prezes Jadwidze Chowaniec, Prezesowi OSP Zygmuntowi Stanclik, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Rajsku Pani Barbarze Kramarczyk, Dyrektorowi Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku Pani Wiktorii Czernickiej, Agnieszce Michalak i Katarzynie Janik  Studio Reklamy "ANDEX-Art", Zbigniewowi Kulak, Wojciechowi Kulak, Iwonie Mędrysa  „dekoracje-oświęcim.pl”, Bogusławie Łuszczkiewicz, Radzie Rodziców, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom Przedszkola. Dzieciom dziękuję za przepiękny program artystyczny.

Barbara Toczek

Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Rajsku