Dzień Czystego Powietrza

Uczniowie Gimnazjum Gminnego Nr 1 w Rajsku im. mjr Piotra Szewczyka zaprezentowali dzieciom doświadczania i eksperymenty pokazujące właściwości powietrza...

We wtorek 22 listopada przedszkolacy uczestniczyli w zajęciach badawczych prowadzonych przez gimnazjalistów pt.: „Czy powietrze jest potrzebne?”.  Uczniowie Gimnazjum Gminnego Nr 1 w Rajsku im. mjr Piotra Szewczyka pod kierunkiem P. Ireny Wacławczyk przygotowali  i zaprezentowali dzieciom doświadczania i eksperymenty pokazujące  właściwości powietrza oraz znaczenie powietrza w przyrodzie i funkcjonowaniu organizmów żywych. Na początku padały takie pytania jak: co to i gdzie jest powietrze, czy ma kolor i zapach, czy znajduje się na sali – dzieci sprawdzały to zatykając noski. Zaraz potem zaczął się główny pokaz z pompą próżniową. Trzecioklasista wytłumaczył, że spod klosza zostało wyssane powietrze, dlatego nie da się go podnieść, co każdy chciał sprawdzić. Następnie pokazano rośnięcie balonika w próżni, wrzenie wody, choć była zimna oraz roznoszenie się dźwięku. Kolejno można było zobaczyć „magię” - piłeczka ping-pongowa lewitowała nad suszarką oraz węża kręcącego się dzięki ciepłemu powietrzu. Końcem głównego pokazu było zdmuchnięcie świeczki poprzez prostokątną, a następnie okrągłą butelkę i działanie poduszkowca zrobionego z płyty CD i balonu. Początkiem mniejszych prezentacji przy stołach w małych grupach była rakieta, która po podpaleniu wystrzeliwała w górę. Następnie tłumaczone było działanie pompki wodnej tj. eksperyment, podczas którego powietrze z wrzącej wody nadmuchiwało balon. Następnie dzieci przy pomocy rureczek dowiedziały się  jak powstają fale. Ostatnimi z eksperymentów były kubeczki z chusteczką w środku zamaczane w misce z wodą – okazało się że chusteczka jest sucha oraz eksperyment, podczas którego zobaczyliśmy, że powietrze ze świeczki wessało wodę do środka szklanki, a na talerzyku pozostała „wydobyta” moneta. Odbyły się także zabawy takie jak nadmuchiwanie balonów przez rurkę i przemieszczanie się piłeczek za pomocą dmuchania. Po skończonych pokazach odbyło się podsumowanie i rozmowa na temat zanieczyszczeń i ochrony powietrza.
Młodzi widzowie pięknie podziękowali Pani Irenie Wacławczyk i gimnazjalistom za lekcję o powietrzu.

 

 

 

Projekt jest laureatem konkursu grantowego Po stronie natury. Grant ufundowała firma Żywiec Zdrój S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Więcej na temat Konkursu: www.postronienatury.pl”.

 

GALERIA